OfertaDLA ROLNICTWA

Wykorzystanie energii słonecznej w gospodarstwach rolnych zyskuje na popularności nie tylko w Europie, ale i coraz częściej w Polsce. Możliwości i oszczędności, jakie niosą za sobą instalacje fotowoltaiczne coraz częściej przewyższają początkowe koszty, jakie należy włożyć w taką inwestycję. Dzięki dostępnym finansowaniom i dotacjom, podjęcie decyzji o zamontowaniu paneli fotowoltaicznych na terenach gospodarstw spotyka się z coraz lepszym odbiorem otoczenia rolniczego. Dlaczego warto rozważyć inwestycję w fotowoltaikę dla gospodarstw rolnych.

Dofinansowanie z ARiMR

Od 31 stycznia do 1 marca 2023 rusza program: „Zielona Energia w Gospodarstwie Rolnym” w którym rolnicy mogą skorzystać z dofinansowania do nawet 150.000 zł na modernizację gospodarstwa rolnego w postaci instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła lub systemu nawadniającego.



Jakie są cele dofinansowania?

Nowy obszar dofinansowania zaistniał, aby w gospodarstwach rolnych mogły być realizowane inwestycje w ramach, których będą tworzone instalacje wytwarzające energię z promieniowania słonecznego i magazyny tejże energii, a także inwestycje dotyczące inteligentnych systemów zarządzania energią z możliwością zainstalowania pomp ciepła.



Podstawowe wymagania

W przypadku operacji w obszarze zielona energia w gospodarstwie pomoc jest przyznawana, jeżeli inwestycja objęta tą operacją:

  • dotyczy zainstalowania urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego w gospodarstwie, w tym na budynkach, o ile pokrycie dachu na tych budynkach nie jest wykonane z wykorzystaniem wyrobów zawierających azbest oraz jeżeli te urządzenia objęte pomocą będą usytuowane na gruntach rolnych zabudowanych
  • będzie realizowana na podstawie projektu instalacji urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego lub pomp ciepła
  • będzie dostosowana do zużycia energii elektrycznej gospodarstwa wynikającego z projektu instalacji urządzeń, o którym mowa w pkt 2, a całkowita moc urządzeń wytwarzających energię elektryczną w gospodarstwie nie przekroczy 50 kilowat (kW), przy czym całkowita moc wykorzystywana na potrzeby budynków mieszkalnych jednorodzinnych znajdujących się w gospodarstwie nie przekroczy 10 kW i będzie stanowić nie więcej niż 20% całkowitej mocy urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego znajdujących się w gospodarstwie


Na co można wydać dotację na zieloną energię?

Pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych, do których należą m.in.:

  • koszty: zakupu urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego i magazynowania tej energii
  • budowy lub zakupu elementów infrastruktury technicznej niezbędnej do instalacji urządzeń do wytwarzania energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego i magazynowania tej energii
  • zakupu pomp ciepła

Profesjonalna instalacja paneli słonecznych w Giżycku


Również i w Twoim gospodarstwie możemy zamontować panele fotowoltaiczne. Zaprojektujemy plan instalacji słonecznej i dostarczymy cały niezbędny sprzęt. My również uwielbiamy rozwiązania, które rozwijają gospodarstwa.




Dlaczego warto montować fotowoltaikę w gospodarstwach rolnych?

Dlaczego warto montować fotowoltaikę w gospodarstwach rolnych? Giżycko - Solar Technik.


Ocieplenie klimatu oraz rosnące ceny energii z sieci sprawiają, że wielu rolników coraz częściej rozważa przejście na odnawialne źródła energii i stworzenie we własnym gospodarstwie samowystarczalnej elektrowni fotowoltaicznej. Nawet mała instalacja z kilkoma panelami słonecznymi jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną, a w wielu przypadkach generować jej nadwyżkę pozwalającą na dodatkowe ogrzewanie budynków, składowanie zapasu w akumulatorach bądź przekazywanie na preferencyjnych warunkach do elektrowni w ramach umowy kosumenckiej.


Fotowoltaika jest w rolnictwie niezwykle ważna – pokazuje jak ogromnym przywiązaniem i szacunkiem obdarza się w rolnictwie środowisko naturalne i jak korzystne z perspektywy gospodarstw jest pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Początkowa inwestycja w panele fotowoltaiczne jest dużym wydatkiem, ale ten zwraca się z nadwyżką gdy gospodarstwo przechodzi na niemalże całkowicie bezkosztową energię elektryczną pozyskiwaną z paneli. Nie ważne, czy pozyskany prąd będzie wykorzystywany do zasilania poideł i podajników do pasz czy produkcji – oszczędności zauważalne są tu szybko, a inwestycja zwraca się z nadwyżką.


Warto zwrócić uwagę, że fotowoltaika to dla gospodarstwa również okazja całkowitego uniezależnienia się od sieci energetycznej i możliwych awarii wyłączających z działania całe gospodarstwo rolne. Energia słoneczna nie tylko na bieżąco dostarcza prądu do wszystkich maszyn i urządzeń pracujących w gospodarstwie, ale w razie potrzeby zadba także o zasilenie agregatów awaryjnych. Nawet duże awarie nie spowodują, że gospodarstwo pozostanie bez prądu. Nie trzeba też obawiać się zimy – geograficzne położenie Polski powoduje, że i w chłodniejsze miesiące roku energia elektryczna ze słońca jest produkowana, a ewentualne braki uzupełnia się nadwyżką oddaną w ciągu roku do sieci energetycznej.

SOLAR TECHNIK – BĄDŹ Z NAMI NA BIEŻĄCO.

Działamy na terenie Giżycka oraz okolic.


ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY!

Ta strona wykorzystuje pliki cookie!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Jeśli wyrażasz zgodę kliknij przycisk Akceptuję. Zgodę można w dowolnym momencie cofnąć w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Czytaj więcej…

Napisz do nas!
Zadzwoń Teraz!